środa, 12 lutego 2014

c. d. n.

Co dalej?
Jakby nie patrzeć "Dynastia Tudorów" urywa się nagle i czytelnik oczekuje epilogu. A tu nie ma nic.
Książki (przynajmniej na chwilę obecną) nie opowiadają historii do końca, chociaż cały czas mam nadzieję na 4 część.
Serial też nie do końca spełnił moje oczekiwania.

No i co dalej? Przecież na dzieciach Henryka VIII kończy się dynastia Tudorów!!!


 
Właśnie dlatego, jako kontynuację polecam "Sekret Tudorów", gdzie wśród głównych bohaterów są dzieci Henryka: Elżbieta...i Edward.

Czasy Tudorów były epoką intryg, spisków i... szpiegów.
Lato 1553 roku. Brendan Prescott, sierota, wychowuje się w domu potężnej rodziny Dudleyów. Prescott zostaje wysłany na dwór królewski, gdzie przychodzi mu wypełnić tajną misję w służbie tajemniczej siostry króla – księżniczki Elżbiety. Wkrótce zostaje podwójnym agentem, wstępując do służby protektora Elżbiety, Williama Cecila, który w zamian przyrzeka wyjawić tajemnicę pochodzenia Prescotta.
Wokół Elżbiety, która stara się ujawnić prawdę na temat złowrogiego zniknięcia jej ciężko chorego brata, króla Edwarda VI, rozgrywa się mroczna intryga. Mając u boku tylko odważnego chłopca stajennego i zuchwałą damę dworu, Brendan rzuca się w wir gry, którą rządzą półprawdy, kłamstwa i zbrodnia.

Czy przez cały czas to Tudorowie władali Anglią?
Czy może byli jacyś uzurpatorzy?
Kim był John Dudley, książę Northumberland?
Czemu możni tak nienawidzili Elżbiety?

Co prawda jest to część serii:
 

jednak pozostałe dwie książki nijak się mają do tudorowej serii:

"Wyznania Katarzyny Medycejskiej"
Ta pozycja opowiada mroczą historię zdradzanej i niekochanej matki Henryka III.
Dla jednych była bezlitosną królową, którą wprowadziła Francję w erę barbarzyńskiej przemocy; dla innych oddaną wybawczynią monarchii. Powieść odsłania przed nami intymny świat Katarzyny Medycejskiej, kobiety, która dla dobra rodziny i państwa podjęła zabójczą walkę o władzę, poświęcając swoje uczucia na ołtarzu powinności królowej.
Jest to niezwykła podróż od baśniowej doliny Loary, przez bitewne pola wojen religijnych, po wypełnione motłochem ulice Paryża - podróż, której bohaterka jest jedną z najbardziej oczernianych i niedocenianych władczyń świata.

"Ostatnia królowa"
Jest to książka o tragicznym życiu Joanny Szalonej, chociaż po przeczytaniu tej lektury, ciężko mi do jej imienia dopisać ten słynny przydomek.
Opisuje głownie jej dzieje podczas małżeństwa z Filipem, które było piekłem – zdrady, gwałty, bicie, więzienie w komnatach, szarpania się o władzę (potem z własnym ojcem….), non stop w ciąży i różne poniżenia, które przeżyła Joanna.
Jest też kilkanaście wzmianek o Katarzynie, która w porównaniu z Joanną, miała super życie. M.in. wg autora Joanna proponowała siostrze ucieczkę z Anglii, gdzie czekała na nie wiadomo co, w ubóstwie oraz to, że Katarzyna prosiła siostrę o ślub z Henrykiem VII, by ten w końcu uznał ją oficjalnie za narzeczoną jego syna i pozwolił żyć godnie.

Absorbująca opowieść o jednej z najbardziej interesujących kobiet w historii".
Znakomita powieść C.W.Gortnera przywołuje do życia Joannę Kastylijską, trzecie dziecko hiszpańskiej pary królewskiej Izabeli i Ferdynanda. Urodzona w czasach burzliwych walk o zjednoczenie i umocnienie ich królestwa, Joanna w wieku szesnastu lat zostaje poślubiona Filipowi, spadkobiercy cesarstwa Habsburgów. Szczęśliwe małżeństwo nieoczekiwanie dopada tragedia, która czyni Joannę spadkobierczynią hiszpańskiego tronu. Rozpoczyna się walka o władzę, która angażuje najważniejsze monarchie Europy.
Gortner zabiera czytelnika w podróż od mrocznego majestatu hiszpańskiego dworu, do pełnych przepychu śmiertelnie niebezpiecznych dworów Flandrii, Francji i Anglii.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz